Täna kõik tavahinnaga tooted püsikliendile -10% ja kingitusena ootab sinu kontol 100 € ON24 raha!
Mööbel ja sisustus - ON24

Sisekujunduse stiilid - loo kodu, mis on sinu nägu

Sisekujunduse stiilid

Kodu on koht, kus veedame enamuse enda vabast ajast. Õigesti valitud sisekujunduse stiil on oluline, sest loob tervikliku kodukeskkonna. Samuti väljendab see koduomaniku isikupära, muutes kodu kohaks, kust peegeldub omaniku elustiil ja maitse.

Valitud stiil mõjutab palju ka meeleolu - neutraalset ja heledat värvi toonid loovad rahuliku atmosfääri, samas looduslikud elemendid, näiteks taimed ja puit, parandavad vaimset heaolu ja vähendavad stressi.

Stiili puhul on oluline aspekt ka kodu funktsionaalsusel ja praktilisusel. Näiteks minimalistlik stiil aitab luua avara ja organiseeritud ruumi, industriaalstiil soodustab avatud planeeringut. Ka valitud mööbel mängib ses palju rolli, niisamuti näiteks taimede kasutamine või isegi suured aknad, mis lasevad tuppa loomulikku valgust ja tagavad parema õhukvaliteedi. Ajastutruudest kodudest õhkub aga ajalugu ja elegantsi.

Sõltumata sellest, kas kujundad kodu iseendale, potentsiaalsele ostjale või üürnikule, teeb õigesti valitud sisekujunduse stiil kodust koha, kus on hea elada ning mis toetab meie vajadusi, isikupära ja elustiili.

Sisekujunduse stiilide tähtsus ja mõju

Miks on oluline luua kodu, mis vastab sinu vajadustele? Sisekujunduse stiil loob kodutunde, mis vastab sinu elustiilile ja kodusele korraldusele, pakkudes sealjuures ka silmailu ja funktsionaalset mugavust. Funktsionaalne kodu, kus on omavahel sümbioosis nii mööbel, värvid kui detailid, teeb sinu kodus olemise aja mõnusaks ja jätab rohkem aega lõõgastumiseks, sest kõikidel asjadel on olemas oma koht ja kodu tervikpilt moodustab harmoonilise kooskõla.

Populaarseimad sisekujunduse stiilid Eestis

Skandinaavia stiil

Skandinaavia stiil

Skandinaavia stiil, mis on tuntud ka kui Nordic design, on sisekujunduse stiil, mille märksõnad on lihtsus, funktsionaalsus ja ajatu ilu. Stiili puhul on põhifookus valgusküllastel ruumidel, minimalistlikul lähenemisel ja looduslikel, käepärastel materjalidel. Skandinaavia stiili põhielemendid on praktilised ja puhta disainiga - mööbel ja sisustus on funktsionaalsed ja ruumides kasutatakse maksimaalselt loomulikku valgust.

Värvide poolest kasutatakse heledaid ja neutraalseid toone (valge, helehall ja pastelsed toonid), mis loovad puhta ja korrastatud tunde ning muudavad pimedamal perioodil toa avaramaks ja heledamaks. Materjalide osas on esikohal looduslikud ja tihti ka käepärased valikud, näiteks hele puit, nahk ja keraamika.


New nordic

New Nordic

New Nordic kombineerib klassikalise põhjamaise disaini kaasajaga, luues keskkonna, mis on ühtaegu nii funktsionaalne ja esteetiline kui ka isikupärane ja innovatiivne. See on kaasaegne variant traditsioonilisest Skandinaavia disainist, kuhu on juurde lisatud julgeid värve, mustreid ja uusi materjalikombinatsioone, mis toovad ruumi isikupära ja värskust.

Rõhk on endiselt heledatel ja avaratel ruumidel ühes loomuliku valguse ja materjalidega (puit, vill, lina), aga sisse tuuakse julgeid aktsentvärve ja mustreid, mis lisavad ruumi juurde dünaamikat ja mängulisust.

Mööbel on tihti minimalistlik, aga erilist tähelepanu on pööratud detailidele selle peal või ümber, näiteks diivanipatjadele, vaipadele, lampidele ja teistele sisustuselementidele, mis lisavad värvi. Kasutatakse ka uuenduslikke ja eksperimentaalseid materjalikombinatsioone, näiteks betoon ja messing.


Minimalistlik stiil

Minimalistlik stiil

Minimalistlik stiil, nagu nimigi ütleb, järgib põhimõtet less is more (ingl. k vähem on rohkem), keskendudes lihtsusele, korrastatusele ja funktsionaalsusele. See tähendab, et iga detail või mööbliese täidab kindlat eesmärki, aidates seeläbi maksimeerida ruumi kasutust ja vähendades liigset müra ruumis. Selle stiili põhieesmärk on eemaldada ruumist kõik üleliigne, et rõhutada ruumi avarust ja puhast vormi. Mööbel on minimalistlikus stiilis lihtsa ja puhta disainiga, sirgete joontega ja sageli mitmeotstarbeline.

Värvi poolest on kasutatud enamasti neutraalseid toone, näiteks valge, hall, must ja beež. Teinekord võib olla kasutatud ka aktsentvärve, kuid need on samuti mahedates toonides, et säilitada stiili puhtus ja lihtsus. Minimalistlik lähenemine toetab jätkusuutlikkust ja teadlikku tarbimist, keskendudes kvaliteetsetele ja pikaealistele esemetele. Antud stiil on populaarne, sest sobib hästi tänapäeva kiire elutempoga. Samuti sobib see hästi väiksematesse eluruumidesse, kus on arvel iga sentimeeter.


Maalähedane stiil

Maalähedane stiil

Maalähedane stiil sobitub hästi eesti kliimaga ja seda kasutatakse palju maamajades ja suvekodudes, kui eesmärk on luua soojust, lihtsust ja hubasust täis atmosfäär. See stiil rõhutab naturaalseid materjale, nagu puit, kivi, metall ja nahk, mis loovad autentse ja looduslähedase atmosfääri. Mööbli ja teiste tekstiilide puhul kasutatakse palju villast, linasest ja puuvillasest valmistatud esemeid, mis lisavad soojust ja tekstuuri.

Maalähedase stiili puhul on palju inspiratsiooni ammutatud vanadest talumajadest ja loodusest. Tihti on detailidena kasutusel vanutatud puit, kiviseinad, avatud puittalad või vintage esemed, mis loovad autentse atmosfääri, olgu tegemist värskelt ehitatud kodu või restaureerimist vajava talu või vanema hoonega. Hubasust lisavad juurde pehme valgus, tekid ja lambanahad, mis toovad koju soojust.


Industriaalstiil

Industriaalstiil

Eestis on viimase kümnendi jooksul populaarsust kogunud väga avatud planeeringuga, lofti tüüpi korterid. Tihti on need endistesse tööstushoonetesse rajatud, kõrgete lagedega korterid, kus saavad kokku ajalugu ja tänapäev.

Industriaalstiili puhul tuuaksegi esile hoone algupäraseid konstruktsioonielemente, näiteks avatud tellisseinad, avatud torustikud ja juhtmed ning töötlemata või taaskasutatud materjalid, näiteks metall ja puit. Ka mööbel ja detailid on tihti valitud sarnastest materjalidest, näiteks metallist raamidel lauad või tööstusliku välimusega köögimööbel, rõhutades seeläbi stiili kohati robustset olemust.

Värvide poolest on enamasti kasutusel neutraalsed toonid (hall, must, valge, beežid värvid), mida kombineeritakse ruumi enda elementidega ning tihti tuuakse sisse ka metalseid toone. Nii ei ole fookus mitte sisekujunduses kasutatud värvidel, vaid ruumi üldisel atmosfääril ja elementidel, mida valitud värvid esile toovad.


Biofiilne disain

Biofiilne disain

Biofiilne disain (ingl. k biophilic design) võib esimest korda lugedes võõrastavalt kõlada, aga tegelikult on tegemist looduslähedase sisekujunduse ja arhitektuuri stiiliga, mille keskmes on loodus ning looduse tuppa toomine, parandades sedasi nii elanike heaolu kui ka nende tervist.

Taimede integreerimine kodukujundusse on üks biofiilse disaini alustalasid. Kõige lihtsam viis selleks on luua ruumidesse taimeseinad ja lisada koju palju toataimi, mis ei too tuppa ainult rohelust, vaid parandavad oluliselt ka õhukvaliteeti. Samuti pannakse rõhku looduslikele valgusallikatele, näiteks suured aknad või viimaste korruste puhul katuseaknad ja valgusšahtid, mis lasevad sisse palju päevavalgust.

Palju kasutatakse loodusest inspireeritud värve, nagu mahedaid rohelisi, pruune või siniseid toone, materjalide puhul võib olla kasutuses näiteks puit, kivi ja lina. Mööbel on samuti enamasti tagasihoidlikes toonides. Peamine põhjus, miks biofiilne disain populaarsust on kogumas, on selle keskkonnasõbralikkus, inspireeriv keskkond ning stressi maandav ja tervisele hästi mõjuv atmosfäär.


Eklektiline stiil

Eklektiline stiil

Eklektiline stiil on vaba ja loominguline sisekujunduse stiil, kus segatakse erinevaid sisustuselemente, ajastuid ja stiile. See stiil loob unikaalse interjööri ja peegeldab koduomaniku isikupära.

Eklektiline stiil on loominguline ja paindlik. Palju on vanaaegse ja kaasaegse ühendamist, näiteks vana mööbli ühendamine kaasaegse kunstiga või traditsiooniliste vaipade paigutamine minimalistliku mööbli kõrvale, mis mõjub sealjuures dünaamiliselt ja loob huvitava atmosfääri. Selle stiili puhul on tasakaalu hoidmiseks oluline jälgida, et mööbel, aksessuaarid ja teised detailid, mida sisekujunduses kasutatakse, oleksid proportsioonis ja mõõdud sobiksid omavahel, et vältida visuaalset kaost.

Eklektilist stiili leiab palju renoveeritud vanalinna korterites, kus kombineeritakse ajaloolisi detaile kaasaegse mööbli ja kunstiga, maamajades ja talumajades, kus säilitatakse traditsioonilised sisekujunduslikud elemendid, lisades juurde kaasaegseid aksessuaare ja värve ning kaasaegsetes linnakorterites, kus ühendatakse omavahel Skandinaavia minimalistlikku mööblit retro stiilis esemetega või tuuakse sisse aktsente erinevatest kultuuridest.

Praktilised näpunäited kodu sisustamiseks

Kodu sisustamise jaoks ei ole olemas õiget ega vale stiili. Oluline on leida stiil, mis täidab sinu vajadusi, peegeldab sinu isikupära ja sobib su eluviisiga. Kui eelistad lihtsat ja korrastatud ruumi, vali näiteks Skandinaavia või minimalistlik stiil. Kui naudid kodus sooja tunnet, vali maalähedane stiil.

Võid julgelt ka stiile omavahel kombineerida. Selleks vali üks keskne stiil ja lisa sellele teise stiili aktsente, näiteks lisa Skandinaavia stiilile juurde vintage-mööbel või kaasaegne kunst. Ühtset joont aitab sellistel juhtudel hoida värvide ja tekstuuride kooskõla. Võid alustada ka ühest kesksest esemest, seinavärvist või materjalist, millest inspireerituna kogu elamise stiili looma hakkad.

Kokkuvõte

Sisekujunduse stiil on oluline, sest see loob tervikliku kodukeskkonna, kust peegeldub koduomaniku elustiili ja isikupära. Erinevad stiilid mõjutavad ka kodu meeleolu ja funktsionaalsust: neutraalsed ja heledad värvid loovad rahuliku atmosfääri, looduslikud elemendid (näiteks taimed, puit) vähendavad stressi ning õigesti valitud mööbel ja valgustuslahendused aitavad ruumi targalt ja praktiliselt ära kasutada. Tutvu ON24 kaubavalikuga, et leida enda koju need esemed, mis teevad sinu kodust sinu näoga kodu!