Lastetoa sisustamine võib olla keerukas ülesanne, kuna see peab olema piisavalt mitmekülgne, et toetada lapse kasvamist ja tema ajas muutuvate vajaduste täitmist. Lastetuba on koht, kus laps magab, mängib, õpib ja puhkab. Seetõttu on hea, kui tuba on nii praktiline kui ka hubane, pakkudes lapsele turvalist ja rõõmsat keskkonda.
Laste vajadused ja huvid muutuvad ajaga, mistõttu on oluline, et lastetuba oleks mitmekülgne ja kohandatav. Järgnevalt jagame praktilisi lahendusi ja näpunäiteid, kuidas luua lapsele funktsionaalne, mänguline ja arengut toetav tuba, mis jääb aastateks ajakohaseks.
Tuba, mis kasvab koos lapsega
Lastetoa planeerimisel tuleb arvestada, et lapse vajadused muutuvad vanusega. Väikelaps vajab rohkem mänguruumi, kuid kooliealisele lapsele on oluline töölaud ja piisavalt ruumi õppimiseks. Seetõttu tasub jagada tuba kindlatesse tsoonidesse – magamisala, mängu- ja õppimisala ning hoiukoht riiete ja mänguasjade jaoks.
Näiteks võiks olla väikese lapse toas rohkem rõhku mängualal, kus on pehme vaip ja piisavalt vaba põrandapinda, kus laps saab mugavalt mängida. Hiljem, kui laps alustab kooliteed, võib mänguala vähendada ja lisada juurde niiöelda tööruumi, kus on mugav kirjutuslaud, korralik tool ja riiulid õppematerjalide jaoks.
Voodeid valides on praktiline lahendus pikendatav ase, mis sobib lapsele varasest east kuni teismeeani. Pärast seda võib kaaluda lapse jaoks uue, täismõõdus voodi ostmist.
Praktiline ja funktsionaalne mööbel
Lastetoas peaks olema piisavalt liikumisruumi, eriti väikeste laste puhul, kes armastavad põrandal mängida. Mööbli hulk peaks olema minimaalne, et tuba ei muutuks liiga kitsaks ja ülekoormatuks. Näiteks võib lastetoas kasutada madalaid riiuleid, millele laps kergesti ligi pääseb, et oma mänguasjad iseseisvalt kätte saada.
Küll aga peab silmas pidama, et riiulitele paigutatud asjad ei tohiks olla liiga rasked või ebastabiilselt paigutatud, mis võiksid lapsele ohtlikud olla. Lastetoa sisustus peaks olema lapse joaks alati turvaline.
Kui tuba on väiksem ja lapsed jagavad seda, võib kasutada ruumisäästlikke lahendusi, näiteks narivoodid, kappvoodid või kahe kohaga voodid, kus ühte voodit saab pikendada teise voodi seest.
Lisaks võib kasutada hoiukaste, mida saab mugavalt voodi alla lükata – need kastid sobivad hästi mänguasjade, riiete või raamatute hoidmiseks, pakkudes lihtsat ja ruumisäästlikku lahendust. Samuti õpetavad need juba varakult lapsele asjade ärapanemist ja korra hoidmist.
Mugav ja kvaliteetne voodi
Lapse une kvaliteet on väga oluline tema füüsilise ja vaimse arengu jaoks. Lapse voodi peaks olema mugav ja turvaline ning sobima lapse kasvuga. Näiteks kui valite väikelapsele voodit, siis on hea valik kuni 160 cm voodi, mis sobib hästi varase nooruseni. Kui aga soovite vältida voodi sagedast vahetamist, tasub kaaluda pikendatavat voodit, mida saab reguleerida kuni 200 cm pikkuseni.
Narivoodid on kindlasti väga praktilised juhul, kui tuba jagavad mitu last või tuba on väike. Teised ruumisõbralikud ja praktilised variandid on narivoodid koos lauaga, kappvoodid, kus voodi saab mugavalt päevaseks ajaks üles tõsta ning kahe tasandiga voodid, kus üht voodit saab välja tõmmata teise, aste kõrgemal oleva voodi seest, mis on väga hea ruumi kokkuhoid.
Panipaikade ja hoiupaikade olulisus
Igas lastetoas on oluline piisav hoiustamisruum. Lastetoas on sageli palju väikseid mänguasju, raamatuid ja muid esemeid, millel peab olema kindel koht. Kui lapsel on lihtne oma asju ära panna, õpib ta iseseisvalt korrashoidu ja organiseerimist.
Näiteks võib kasutada erineva suurusega hoiukaste, mida saab paigutada riiulitele või voodi alla. Hea idee on kasutada ka märgistatud hoiukorve või kaste, et lapsel oleks täpselt teada, kuhu ja mida paigutada. Näiteks võib mänguasjakastidele kinnitada pildid, mis näitavad, millised esemed kuuluvad millisesse kasti – nii on lapsele selgem, kuidas asju organiseerida ja tagasi panna.
Vali lastetuppa kummut, millel on sujuvalt avanevad sahtlid ja mugavad käepidemed või nupud, mida laps ise kasutada saab. Lihtne kasutamine julgustab lapsi pärast mängimist esemeid oma kohale tagasi panema ja teeb vajalike asjade leidmise lihtsamaks. Kummuti pealmist osa saab kasutada ka lemmikmänguasjade, raamatute või väikese lambi hoiustamiseks.
Avatud riiulite peale on võimalik samuti raamatuid ja mänguasju paigutada. Kastidesse ning korvidesse saab panna väiksemaid esemeid, mis kipuvad ruumi segama. Kastid ja korvid saab panna ka avatud riiulite alumistele korrustele või voodi alla, et laps neid ise kasutada saaks.
Puhkenurk ja vaikne ala
Lapsed vajavad oma toas kohta, kus nad saavad rahulikult puhata ja ka oma mõtteid koondada. Puhkenurk, kus on pehmed padjad, mõnus vaip ja väike tool või diivan, on ideaalne koht lõõgastumiseks ja lugemiseks.
Väiksema lapse tuppa tasub kaaluda autovaiba või mõne teise temaatilise vaiba soetamist, mis mõjub hästi tema loomingulisusele ja aitab samal ajal ka mõtteid mujale viia. Kui lapsel on suur kirg raamatute või koomiksite vastu, võib sellesse nurka paigutada ka väikese raamaturiiuli, kuhu ta ise hõlpsasti ligi pääseb.
Samuti võib puhkenurka lisada korvid või kastid, kuhu saab lisaks raamatutele panna pehmeid mänguasju. Puhkenurk on väga oluline noorematele lastele, kellel on päeva jooksul vaja rahulikku aega, et end uuesti laadida.
Loomulik valgus ja õige valgustus
Valgus mängib suurt rolli lapse heaolus ja keskendumisvõimes. Päevavalgus on lapse arengule äärmiselt oluline, mistõttu ei tasu lastetoa aknaid katta paksude kardinate või suurte mööbliesemetega, mis takistavad loomuliku valguse sissepääsu.
Akendele võib paigaldada kergeid ning õhulisi kardinaid, mis lasevad päikesevalgusel ruumi voolata. Soovi korral võib kasutada päevakardinaid ning paksemaid kardinaid, mis võivad olla nii ühevärvilised kui ka temaatilised, näiteks mõnest lapse lemmikust multifilmist.
Lastetoa valgustus peaks olema mitmekihiline. Laelamp annab üldvalgustuse, kuid oluline on lisada kohtvalgustid, näiteks kirjutuslaua valgustus ja öölamp voodi kõrvale. Kirjutuslaua juurde vali lamp, mille valgust saab suunata, et laps saaks seda vastavalt vajadusele liigutada.
Voodi kõrvale tasub paigaldada reguleeritava lambiga öövalgusti, mis annab lapsele võimaluse ise lampi sisse ja välja lülitada, kui ta tahab enne magamaminekut lugeda.
Põrand ja mänguruum
Lapsed veedavad palju aega põrandal mängides, mistõttu on oluline, et toas oleks piisavalt vaba põrandapinda. Pehme vaip põrandal kaitseb väikeseid jalgu ja muudab mängimise mugavamaks. Samuti summutab vaip heli, mis on eriti oluline, kui toas on rohkem kui üks laps või kui elatakse korteris.
Näiteks võib valida temaatilise vaiba, millel on autoteed või loomade pildid, et mängimine oleks veelgi lõbusam ja aitaks kaasa pisikese loomingulisusele. Vaiba suurus võiks olla piisav, et lapsel oleks sellel mugav mängida ja liikuda. Samuti on oluline, et vaip oleks kergesti puhastatav, kuna lapsed kipuvad mänguhoos tihti vaiba peale asju maha ajama.
Lastetoa värvid
Värvid mõjutavad lapse tuju ja käitumist, mistõttu tuleb hoolikalt valida, mis värvi lastetuba värvid. Kui lapsele meeldivad erksad toonid, ei tähenda see tingimata, et kõik seinad peaksid olema neoonroosad või -sinised. Tasub leida tasakaal – näiteks võib valida heledad ja rahulikud põhivärvid ning lisada värvi väiksemate detailidega, näiteks erksat värvi padjad, kardinad või seinakaunistused.
Kui teie laps armastab erksaid värve, võib värvilise aktsendina värvida ühe seina tema lemmiktoonides või valida lõbusad temaatilised tapeedid. Kui laps armastab loomi, võib valida tapeedi, millel on loomade pildid või lisada seintele loomatemaatilisi pilte või postreid.
Paindlikkus ja ajatud lahendused
Lastetoa sisutamine on paras väljakutse, sest lapse stiil ja huvid muutuvad ajas. Selleks, et mitte iga paari aasta tagant kogu toa sisustust muutma hakata, on kasulik täita easpetsiifilisi soove kompromissina või väiksemas mahus.
Mõistlik on valida sisustus, mis on kohandatav ja kestab aastaid. Neutraalsetes toonides mööbel sobib igas vanuses lapsele ning seda saab hõlpsasti kohandada, lisades juurde värvilisi elemente, mis vastavad lapse eelistustele.
Valge või hele mööbel olla hea baas, mida täiendada värviliste patjade ja seinakaunistustega. Kui laps kasvab ja tema huvid muutuvad, on lihtsam muuta väikseid detaile, mitte vahetada kogu mööblit välja.
Kaasa laps sisustamisesse
Sellest saab lapse tuba. Kaasa ta toa sisustamisse, et ta teaks et ta on protsessi osa. See aitab kaasa sellele, et laps tunneb end oma toas mugavamalt ja on rohkem valmis seda korras hoidma. Kui laps saab ise valida värvid või teatud sisustuselemendid, on tal suurem huvi toas veedetud aja vastu.
Näiteks võib pakkuda lapsele valikuvõimalusi seina värvi või tapeedi osas. Kui laps saab valida kahe-kolme erineva tapeedi vahel, annab see talle tunde, et ta on otsuse langetanud, kuid samas jääb sisustus ka vanemate soovidele vastavaks.
Ohutus ja vastupidavus
Ohutus on lastetoa sisustamisel alati esmatähtis. Mööbel peab olema stabiilne ja turvaline, et vältida õnnetusi. Riiulid ja kapid tuleks kinnitada seina külge, et vältida nende ümberkukkumist. Väikestele lastele tasub valida ümardatud nurkadega mööbel ning ka mööblinupud, et vältida vigastusi.
Lisaks tasub valida materjalid, mis on kergesti puhastatavad, kuna lastetoas võib sageli juhtuda määrdumist. Pestavad padjakatted ja veekindlad lauapinnad muudavad igapäevase hoolduse oluliselt lihtsamaks.
Kokkuvõte
Lastetoa sisustamine on protsess, mis nõuab tasakaalu praktiliste lahenduste, lapse soovide ja ajatu stiili vahel. Tuba peaks olema koht, kus laps saab mängida, õppida ja puhata, kuid samas peab see olema paindlik ja kohandatav lapse kasvamisega.
Lapse kaasamine sisustusprotsessi võib aidata tal end toas paremini tunda ning soodustab toa korras hoidmist. Kui tuba on sisustatud praktiliselt ja ajatutest materjalidest, on see funktsionaalne ja meelepärane ka aastate möödudes. Tutvu ON24 laia tootevalikuga, et alustada lastetoa sisustamisega!