Elutuba on üks kodu tähtsamaid ruume – koht, kus kohtuvad pere ja sõbrad ning kus saab nii lõõgastuda kui külalisi võõrustada. Selleks, et luua stiilne, mugav ja praktiline elutuba, on oluline järgida elutoa sisekujundamise põhimõtteid, arvestades ruumi suuruse ning sinu enda isikliku stiili ja vajadustega. Sõltumata sellest, kas su elutuba on väike ja kompaktne või avatud ja valgusküllane, leiad allpool praktilisi näpunäiteid, mis aitavad su elutuppa luua interjööri, mis on ühtaegu kaunis ja praktiline.
Ruumi planeerimine ja mööbli paigutus
Ruumi planeerimine on igas sisekujunduses esmane ja kõige olulisem etapp, sest see aitab luua sujuvalt toimiva ja ruumi põhifunktsioone toetava paigutuse. Elutoa planeerimise käigus on oluline selgeks teha, mis on selle peamine eesmärk – kas see on eelkõige koht lõõgastumiseks, kodukontoriks, külaliste võõrustamiseks või kõik eelnimetatu kokku.
Avarad vs väikesed elutoad
Kui elutuba on avar ja kõrge laega, saab ruumi lihtsasti tsoonideks jagada, näiteks istumisnurk, söögiala ja töönurk. Seda peab arvestama ka avatud elutoa või stuudiokorteri puhul, kus ühes ruumis on nii elutuba kui köök. Suuremas elutoas pakuvad elutoa sisekujunduses olulist visuaalset huvi kõrged taimed ja efektne valgustus, mis annavad ruumile soojust ja isikupära.
Väiksemas elutoas seevastu on oluline pöörata tähelepanu nutikatele hoiustamislahendustele ja kompaktsele mööblile. Näiteks sobivad väiksemasse elutuppa kõrgemate jalgadega diivanid ja tugitoolid, mis muudavad ruumi visuaalselt kergemaks.
Mööbli valik ja paigutus
Mööbel peaks olema paigutatud nii, et säiliks mugav liikumistee. Elutoa sisekujunduse planeerimisel tasub jätta diivanite ja tugitoolide vahele kuni 2,5 meetrit – see kaugus on sobiv, et ruumiks säiliks avarus, aga saab mugavalt suhelda.
Väikestes elutubades võib kasutada liigutatavaid lisalaudu ja tumbasid, mida on lihtne ümber paigutada. Selliseid lisamööbliesemeid saab vastavalt vajadusele kasutada ka kohvilaua kui ka istumispaigana.
Värvide ja materjalide kasutamine
Värvide ja materjalide kasutamine on sisekujunduses võtmeelemendiks, sest aitab ruumile ilmet anda ja mõjutab meie meeleolu. Olenevalt eelistustest võib elutoa sisekujunduses kasutada heledaid või tumedaid toone, kombineerida neid kontrastsete detailidega või tuua ruumi erinevaid materjale, et luua hubane ja kutsuv atmosfäär.
Heledad ja tumedad toonid
Heledad toonid, näiteks valge, beež ja pastelsed värvid, teevad ruumi visuaalselt avaramaks ning korter või tuba näib koheselt suurem, isegi kui kodu pindala vastupidist ütleb. Kui otsid intiimsemat või dramaatilisemat atmosfääri, võid kasutada ka julgemaid toone, aga peab arvestama, et see efekt toimib ainult suurtes ruumides.
Väikestes ruumides teevad tumedad toonid ruumi väikeseks ja võivad mõjuda rusuvalt. Hea alternatiiv tumedate toonide sissetoomiseks on näiteks kardinad. Tasakaalu loomiseks võib segada heledaid ja tumedaid toone – näiteks paigutada hele diivan tumedama seinaga alale või valida elutuppa kontrastsetes toonides vaip, diivanilaud ja kardinad.
Tekstuur ja materjalid
Sisekujundus ja mängulised tekstuurid käivad käsikäes. Puit, nahk ja samet lisavad ruumile palju sügavust ja hubasust. Samuti tasub julgelt materjale kombineerida, näiteks võid proovida omavahel ühildada klaasi, metalli või puitu. Sedasi on elutoa sisekujundus kaasaegne, aga säilib kodune tunne.
Nutikas valgustuslahendus
Valgustus mängib võtmerolli, sest loob elutuppa soovitud meeleolu ja võimaldab erinevaid tegevusi teha – lugemisest ja lauamängudest kuni filmiõhtute ja koosviibimisteni. Mitmetasandiline valgustuslahendus, mis koosneb laevalgustist, kohtvalgustitest ja põrandalampidest, tagab, et elutoa sisekujundus on nii funktsionaalne kui stiilne.
Looduslik ja kunstlik valgustus
Kui elutuba on loomuliku valgusega hästi varustatud, võib võtta kasutusele läbipaistvad kangad, kardinad ja peeglid, mis peegeldavad valgust ning avardavad ruumi. Eesti kliimas napib sõltuvalt aastaajast päevavalgust, seega on elutoas soovitatav kasutada mitmekihilist valgustust. Laevalgusti on see valgusallikas, mis loob üldise valguse. Kohtvalgustid ja seinavalgustid aitavad luua täpselt õige atmosfääri lugemiseks või lõõgastumiseks.
Aktsentvalgustid
Täiendavateks võimalusteks, kuidas oma elutuba isikupärasemaks muuta, sobivad stiilsed põrandalambid või valgustid, mis annavad aktsentvalgust teatud nurkadesse. Kunstiteoste või taimede kohal olevad aktsentvalgustid toovad esile ruumi detaile ja muudavad elutoa sisekujunduse omanäolisemaks. Õdusat ja romantilist meeleolu saab luua soojades toonides valguse abil, näiteks dimmerdatavate lampidega või hoopiski küünaldega.
Aksessuaarid ja dekoratsioonid
Dekoratsioonid ja aksessuaarid annavad elutoale viimase viimistluse ning aitavad ruumi isikupära esile tuua. Olgu tegemist kunsti, vaaside või dekoratiivpatjadega – iga element peaks elutoa sisekujunduses täiendama ülejäänud stiili ja väljendama omaniku isiklikku maitset.
Dekoratiivpadjad ja tekstiilid
Pehme mööbli puhul on lihtne lisada elutoale värvi ja tekstuuri dekoratiivpatjade ja tekkide abil. Näiteks võib helehallile diivanile lisada värvikirevaid patju või tekke, mis loovad ruumis kontrasti ja annavad võimaluse vahetada aktsentvärve vastavalt hooajale või meeleolule.
Seinad ja kunstielemendid
Seinad võivad olla tühjad lõuendid, mida täita foto- või kunstiteostega. Galeriisein on populaarne valik, kuidas kombineerida erineva suuruse ja stiiliga pilte või maale. Kui eelistad minimalistlikku stiili, vali seintele vaid mõned silmapaistvad detailid, mis lisavad elutoale isikupära, kuid ei tee seda liiga müraseks.
Taimed
Taimed toovad elutuppa rohkem värskust ja looduslähedust. Kõrged taimed avaratesse elutubadesse, samas väiksemad rohelised detailid võivad täiendada ka väga minimalistlikku ruumi. Taimed on suurepärane viis ruumi elavdamiseks, kuid nende puhul tuleks jälgida ka hooldusvajadust ja valgusolusid.
Praktilised panipaigad ja mööbel
Mugav ja praktiline elutuba nõuab ka läbimõeldud panipaiku ja hoiustuslahendusi, mis loovad puhta ja organiseeritud ruumi. Väiksemates elutubades on eriti oluline vältida ruumi ülekoormamist ning valida mööbel, mis on multifunktsionaalne ja praktiline.
Kappide ja riiulite valik
Suuremad riiulid ja kapid on parim lahendus raamatute, dekoratiivesemete ja muude kodutarvete hoiustamiseks. Kui ruumi on piiratud, sobivad hästi seinale kinnitatavad riiulid, mis ei võta põrandapinda ja jätavad elutoa visuaalselt rohkem kergemaks. Klaasustega kapid praktilised, kuna need hoiavad esemeid korras ja kaitsevad tolmu eest, andes samal ajal ruumile stiilse ja puhta ilme.
Mitmeotstarbelised mööbliesemed
Väiksemates elutubades on nutikad lahendused nagu diivanvoodid ja kokkupandavad lauad asendamatud - need säästavad ruumi ja võimaldavad külalisi majutada. Võid valida diivanilaua, millel on ka hoiustamisruum – see on praktiline lahendus, mis hoiab elutuba korras.
Vaibad ja põrandakatted
Vaipade valik võib muuta elutoa kas avaramaks või hubasemaks, sõltuvalt suurusest ja mustrist. Väiksemas ruumis võiks eelistada ühevärvilist või õrna mustriga vaipa, et ruum visuaalselt avaramana paistaks. Suuremas elutoas võib katsetada julgema mustriga vaipu, mis annavad ruumile särtsu ja soojust ning loovad visuaalset huvi. Pehme vaip toob tuppa ka hubasust.
Kokkuvõtteks
Elutoa sisekujunduse puhul on võtmesõnaks tasakaal ja isikliku maitse väljendamine. Heledad värvid ja hästi valitud mööbel loovad ruumis avarust, samas kui tumedamad toonid ja aktsentvalgustid lisavad sügavust ja hubasust. Kas elutuba on suur või väike – oluline on, et elutoa sisekujundus toetaks erinevaid tegevusi ja oleks iga pereliikme jaoks mugav koht ajaveetmiseks.
Elutoa sisekujunduse loomine on protsess, mis pakub võimalust mängida erinevate materjalide, värvide ja aksessuaaridega, et leida täiuslik tasakaal praktilisuse ja stiili vahel. Harmooniline elutoa sisekujundus, mis on rikastatud detailidega, nagu taimed ja kunstiteosed, aitab luua koduse ja kutsuva atmosfääri, kus on mõnus aega veeta. Tutvu ON24 valikuga ja alusta enda elutoa kujundamisega juba täna!