Kasvuhoone - sinu taimede kodu
Kasvuhoone omamine on aina populaarsemaks muutunud, kuna inimesed soovivad üha enam iseendale söögipoolist kasvatada. Kasvuhoones on võimalik taimi kasvatada pikemalt kui ainult selleks ettenähtud aastaajal. Noori taimi võid hakata kasvuhoones kasvatama juba kevadel, sest kasvuhoone kaitseb ka hiliskevadise külma eest. Kvaliteetses kasvuhoones saab taimi kasvatada ka hilissügiseni.
Kasvuhoonete valik on väga lai. ON24 valikus on saadaval erineva materjali, suuruse ja hinnaklassiga kasvuhooned. Järgnevalt saad teada, millised kasvuhooned on meie valikus saadaval ja millele peaksid tähelepanu pöörama valiku tegemisel.
Sisukord
- Kasvuhoonetest üldiselt
- Kasvuhoonete erinevad tüübid
- Milline kasvuhoone sobib sinu koduaeda?
- Kasvuhoone lisaseadmed ja hooldamine
- Kokkuvõte
Kasvuhoonetest üldiselt
Taimede kasvatamine võib olla väljakutsuv. Mõni lille- või köögiviljasort vajab spetsiaalseid kasvatamistingimusi. Vabas õhus taimede kasvatamine ei pruugi alati pakkuda neile parimaid kasvutingimusi. Selleks, et sinu taimedel oleks turvaline ja nad oleksid halbade ilmastikuolude eest kaitstud, võiksid neid kasvatada kasvuhoones, kasvulavas, kasvutunnelis või kasvukuplis.
Kasvuhoone on alumiiniumist, puidust või plastikust raamiga poolläbipaistev aiamaja, kus on võimalik taimi kasvatada. Kasvuhoone seinad on traditsiooniliselt valmistatud klaasist, kuid tänapäeval kasutatakse materjalina kvaliteetset ja purunematut plastikut. Lisaks on olemas ka kilekasvuhooned, kus seinad on valmistatud kilest.
Lisaks sellele, et kasvuhoones on võimalik taimi kasvatada pikemalt kui vaid hooajal, pakub kasvuhoone ka tundlikele taimedele ebasoodsate ilmastikuolude eest kaitset. Ebasoodsad ilmastikuolud on näiteks vihm, tuul, lumi või rahe. Hea kasvuhoone isolatsioon hoiab ka erinevad kahjurid kasvuhoonest eemale.
Paljud taimed, mida Eestis tavatingimustes kasvatada ei saa, vajavad erilisi kliimatingimusi. Kasvuhoones on võimalik luua pea kõik tingimused taimede kasvatamiseks. Selleks on võimalus soetada küttesüsteem ja/või kasvuhoone kastmissüsteem.
Kasvuhoonete erinevad tüübid
Kasvuhooneid on saadaval eri suuruse, materjali, kuju ja hinnaklassiga. Selleks, et leiaksid enda vajadustele sobiva kasvuhoone, saad järgnevalt ülevaate kasvuhoone erinevatest tüüpidest.
Kasvuhoone - paindlik ja populaarseim valik aias
Klassikaline kasvuhoone on kõige paindlikum. Klassikalised kasvuhooned võivad erineda ka kuju poolest. Meie valikust leiad nii kaarkasvuhooneid kui ka viilkatusega kasvuhooneid. Lisaks on saadaval ka kuusnurkne kasvuhoone ning kilekasvuhoone. Kasvuhoone saab aeda paigaldada endale sobivasse asukohta. Enamasti on kasvuhoone alumiiniumist või terasest raamiga ja seinad on valmistatud läbipaistvast polükarbonaadist. Polükarbonaadist kasvuhooned on vastupidavad ja ilmastikukindlad. Kilekasvuhoone seinad on valmistatud kilest ning pakub samamoodi kaitset ilmastikuolude eest nagu läbipaistvast polükarbonaadist seintega kasvuhooned. Kasvuhoone talub tugevat tuult, rahet ja vihma probleemideta, pakkudes sinu taimedele kaitset. Kasvuhoone on avar tänu oma läbipaistvatele seintele ning tänu sellele saavad sinu taimed piisavalt valgust igal ajal. Lisaks on kasvuhoonetel olemas enamasti mõlemal pool uksed, mille avamisel saab kasvuhoone piisavalt õhku.
Kasvuhooned on piisavalt suured ja kõrged, et saad seal kasvatada kõiki taimi ja mahuksid ise sinna ka seisma. Kasvuhoonesse saab paigaldada lisaks erinevad aiariiulid, kus saad kasvatada endale sobivaid taimi. Lisaks on hea hoida kasvuhoones aiatööriistasid, ämbreid või isegi aiakäru.
Võrreldes teiste kasvuhoone tüüpidega on klassikalised kasvuhooned teistest kallimad, kuid samas pakuvad kõige laialdasemaid võimalusi taimede kasvatamiseks ning aiatarvikute hoiustamiseks. Kilekasvuhoone on soodsam kui näiteks samade omadustega klaasist kasvuhoone.
Seinakasvuhoone - ruumisäästlik ja kaunis
Seinakasvuhoone on kasvuhoone, mis ühelt poolt toetub maja küljele või on kinnitatud maja seinale. Seinakasvuhoonel on mõningad eelised klassikalise kasvuhoone ees. Nimelt seinakasvuhoone on ruumisäästlik ning sobib hästi väikestesse aedadesse või terrassidele. Lisaks pakub seinakasvuhoone võimalust oma tühja maja seina kaunistada. Seinakasvuhoonel on läbipaistvad seinad, mistõttu seal olevad taimed mõjuvad maja seinal dekoratiivselt.
Seinakasvuhoone ei ole nii tugeva ehitusega kui seda on klassikaline kasvuhoone, kuid kuna see toetub maja seinale, siis tänu sellele on siiski väga vastupidav ja kaitseb taimi halbade ilmastikuolude eest.
Mõtle hoolikalt läbi, kuhu seinakasvuhoone soovid paigutada. Erinevalt klassikalisest kasvuhoonest pääseb seinakasvuhoonesse valgus sisse vaid ühelt küljelt. Tänu sellele võiksid mõelda, millises maja seinas on kõige rohkem päevavalgust.
Minikasvuhoone, kasvutunnel ja kasvulava - lihtsalt paigaldatavad ja ajutised
Meie valikust leiad lisaks kaarkasvuhoonele, seinakasvuhoonele veel ka minikasvuhoone, kasvulava ja kasvukupli. Kasvulava on lihtne ja kompaktne kattelooriga taimelava. Kasvulava koosneb painutatavatest kaartest, katteloorist ja kinnitustest. Tänu painduvatele kaartele saad kasvulava kõrgust ja laiust kerge vaevaga muuta. Katteloor kaitseb taimi UV kiirguse ja tugeva vihma eest. Kasvulavale sarnaselt on meie valikus saadaval ka kasvutunnel, mis kõikide omaduste poolest on samasugune nagu kasvulava. Kasvutunnel on kattelooriga taimelava, mida on võimalik otstest lukkudega avada. Mõningatel kasvutunnelitel on olemas aknad, mida saab soovi kõrval samuti lukkudega avada. Kasvutunnel erinevalt kasvulavast on kindlate mõõtudega ning teraskaarte kõrgust ja laiust muuta ei saa.
Kasvulava ja kasvutunnel sobivad sulle siis, kui soovid ajutiselt endale meelepäraseid taimi kasvatada, mida tuleks ilmastikuolude eest kaitsta. Need saad kerge vaevaga hooaja lõpus eemaldada ning kasutusele võtta uuel hooajal.
Kasvukuppel on plastikust kuppel, tänu millele on võimalik taimedel kiiremini kasvada. Kasvukuppel kaitseb samuti ilmastikuolude ja kahjurite eest. Kasvukuppel on enamasti mõõtmetelt väike ja saad seda kasutada vaid taimedele, mis soovivad eriti tugevat kaitset välistegurite eest.
Mini kasvuhoone on väike kasvuhoone, mis sobib hästi rõdule, terrassile või väiksesse aeda. Minikasvuhoone on tavaliselt riiulitega, kus on võimalik igal riiulil eri taimi kasvatada. Mini kasvuhoone läbipaistvad seinad on enamasti valmistatud kilest ja raam on terasest või alumiiniumist. Tänu neile omadustele on sinu taimed samuti halbade ilmastikuolude eest kaitstud ja kahjurid ei pääse taimedele ligi.
Kasvulava, kasvutunnel, kasvukuppel ja minikasvuhoone on kasvuhoone tüüpidest odavaimad ja kõige lihtsamini paigaldatavad.
Milline kasvuhoone sobib sinu koduaeda?
Sobiliku kasvuhoone valimiseks võiksid eelnevalt teada, kui palju on sinu aias vaba ruumi ja millised on sinu soovid ja ootused kasvuhoonele. Järgnevalt anname sulle nõuandeid, kuidas valida endale sobilik kasvuhoone mudel.
- Kui kaua soovid kasvuhoonet kasutada? Kui soovid kasvuhoonet kasutada teatud ajaperioodil, näiteks kurkide või muude köögiviljade kasvatamiseks, siis sobivad hästi kasvulava ja kasvukuppel. Juhul kui soovid kasvuhoonet kasutada mitu aastat järjest, siis võiksid valida kaarkasvuhoone, seinakasvuhoone või viilkatusega kasvuhoone vahel.
- Kui palju on sul aias ruumi? Kui palju sa vajad kasvuhoonesse ruumi? Seinakasvuhoone on väga ruumisäästlik ja sobib hästi sinu aeda, kui sul ei ole seal palju ruumi. Samas taimi mahub seinakasvuhoonesse vähem kui klassikalisesse kasvuhoonesse. Klassikalised kasvuhooned vajavad aias palju ruumi ning seal on piisavalt ruumi taimede kasvatamiseks kui ka aiatarvete hoiustamiseks. Otsuse tegemisel võiksid mõelda, kui palju taimi soovid kasvatada ja mõõta, kui suur kasvuhoone mahub sinu aeda.
- Mille jaoks on sul kasvuhoonet vaja? Sinu vajadus kasvuhoonele sõltub sellest, mida ja kui palju soovid kasvatama hakata. Juhul kui kasvatad suuremaid taimi või eksootilisemaid taimi, siis selleks sobivad hästi kaarkasvuhooned ja viilkatusega kasvuhooned.
- Kui suur on sinu eelarve? Erinevat tüüpi kasvuhooned on ka eri hinnaklassiga. Sõltuvalt sinu eelarvest võiksid valida endale sobivat tüüpi kasvuhoone. Olgu selleks siis kaarkasvuhoone, viilkatusega kasvuhoone, mis on vastupidavad ja kestavad pikka aega. Või soovid hoopis ajutist ja odavamat lahendust kasvulava ja kasvukupli näol.
Kasvuhoone lisaseadmed ja hooldamine
Sinu aias olev kasvuhoone võiks olla võimalikult praktiline ja looma turvalise kasvukeskkonna sinu taimedele. Kasvuhoonetel on olemas lisaseadmed, mille kasutamine muudab taimede kasvatamise eriti lihtsaks. Näiteks on olemas automaatsed kasvuhoone aknaavajad, mis on väga head sellistel puhkudel, kui ise kodus ei viibi ning kasvuhoones oleks vaja aknaid avada. Automaatset kasvuhoone aknaavajat saad paigaldada nii aknale kui kasvuhoone uksele. Tänu automaatsele aknaavajale avaneb aken või uks automaatselt kui kasvuhoones on liiga kõrge temperatuur. Akna avaja sulgub automaatselt temperatuuri jahenedes.
Lisaks saad kasvuhoonesse paigaldada automaatse kastmissüsteemi, tänu millele saavad sinu taimed alati piisavalt vett, ka siis kui viibid ise kodust eemal. Automaatne kastmissüsteem on varustatud taimeriga ja mikropihustuse süsteemiga, mis on omakorda ühendatud veesüsteemiga. Kastmissüsteemi on lihtne paigaldada ja seadistada.
Kasvuhoone eluea pikendamiseks soovitamine kasvuhoonet hooldada. Eriti tuleb tähelepanu pöörata kasvuhoone hooldusele just talveperioodil, sest siis ei kasva seal taimed ja võib olla oht, et kasvuhoone jääb tähelepanuta. Talveperioodil soovitame kasvuhoonelt regulaarselt lund maha lükata, et vältida purunemist lumest tuleneva raskuse tõttu. Kasvuhoone infolehel on enamasti kirjas lumetaluvus, mida võiksid jälgida. Kilekasvuhoonel saab talveperioodiks kasvuhoone kile eemaldada ja asendada selle uuel hooajal kas samaga või soetada endale täiesti uus. Meie valikust leiad eri mõõtmetes kasvuhoone kilesid.
Kokkuvõte
Kasvuhoone annab sulle ideaalse võimaluse pakkuda oma taimedele sobivamaid kasvatamistingimusi. Kasvuhoone kohta olulise teabe kokkuvõtte leiad siit:
- Kasvuhoone on aiamaja, millel on läbipaistvad seinad.
- Kasvuhoone pakub taimedele kaitset halbade ilmastikuolude ja kahjurite eest.
- Juhul kui sul on suur aed, siis vali klassikaliste kasvuhoonete vahel - kaarkasvuhoone, kilekasvuhoone, viilkatusega kasvuhoone või kuusnurkne kasvuhoone. Klassikalised kasvuhooned on paindlikud, saad need paigaldada aias endale sobivasse asukohta. Lisaks on kasvuhooned kõige vastupidavamad.
- Väiksesse aeda võiksid paigaldada seinakasvuhoone, mis toetub maja külge või on kinnitatud maja seinale.
- Kui sul pole oma aeda, aga unistad ka kasvuhoonest, siis lahenduseks võib olla minikasvuhoone rõdule.
- Ajutiseks taimede kasvatamiseks sobivad kasvulava, kasvutunnel või kasvukuppel, mille saad kerge vaevaga kokku pakkida, et neid uuel aastal jälle kasutama hakata.
- Kasvuhoonesse on võimalik paigaldada lisaseadmeid. Automaatne kastmissüsteem aitab sind olukordades, kus ise kodus ei viibi, aga taimed vajavad kastmist. Automaatne kasvuhoone akna avaja avab kasvuhoone akna või ukse kui kasvuhoone temperatuur on liiga kõrge.
Kui sulle pakuvad huvi eelkõige odavad kasvuhooned, vaata meie sooduspakkumisi - õnne korral on sinu soovitud kasvuhoone just täna soodushinnaga saadaval.
Kvaliteetse kasvuhoone ostmine on mõistlik investeering, kuid selle eest korraga makstav summa võib olla suhteliselt suur. Paljudel inimestel pole sellist summat korraga pangakontol või on plaanis teha muid kulutusi. Selle probleemi lahendamiseks on järelmaks. Järelmaksu taotlemine on lihtne ja see käib kiirelt läbi interneti. Järelmaksuga ostes pole vaja maksta korraga suurt summat, vaid maksad oma ostu eest hiljem väiksemate osade kaupa, pikema aja jooksul. Info ON24 järelmaksu kohta leiate siit.